Knihobudka

31.01.2024

Kamarádka knihobudka

Mnohým Bašťanům jistě neušla skutečnost, že ve vestibulu prodejny COOP se nachází knihobudka. Již pátým rokem, co ji zde zřídila Knihovna Baška, slouží všem našim občanům, samozřejmě i těm, kteří nejsou registrovanými čtenáři místní knihovny. Převážně v podzimních a zimních měsících u ní bývá dosti živo. Postávají tady lidé, listují knihami, které je čímsi zaujaly, aby si je ve finále zanesli domů a tady si ji v klidu přečetli. Ano, v této věci jsme dosáhli komunismu – je zde vše zdarma.

Když se zajdu i já podívat do knihobudky s plným košíkem vyřazených knih naší knihovny pro její doplnění, projíždím očima, co je zde vše k mání – detektivky, drobné knížky do vlaku, někdy odložení sovětští literáti – tedy zcela účelově. Jsou tu i skvosty slovenské a polské literatury, protože slovenštinu mladší generace považuje za cizí řeč. Tak mnozí stojí před regály, listují svazky a vypadá to jako velké dobrodružství, protože vedle oddechovek a braku se dají najít i skvělé knížky a autoři, na které bychom jistě v knihovnách nenarazili. Náhody nám otevírají náhledy do současnosti i minulosti, zjišťujeme, že lidé trpěli za své sny stejně jako my dnes, byli podváděni a manipulováni, aniž se mohli bránit. Objevíme sílu mezilidských vazeb, přátelství a lásky k všednímu životu, kráse každodennosti. Hodnoty, které stojí za to žít, i když jsou velice levné a dosažitelné, doslova na cestě. Je jedno, zda na ně upozorní odložený Ilias a Odysea nebo cestovatelé Zikmund a Hanzelka.

Možná jste též "uklízeli" knihy před Vánocemi a takové to Nerudovské Kam s ním se teď třeba změní na povánoční – kam s ní. Pak jí jistě neváhejte obohatit naši bašťanskou knihobudku. A nám všem potom přeji dobré novoroční lovy!

Vaše knihovnice

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky