Přednáška Beskydské vrcholy

31.01.2024

Beseda Miroslava Lyska přilákala posluchače

Poslední středu v měsíci únoru naše knihovna ožila asi padesáti návštěvníky, kteří si přišli vyslechnout povídání Miroslava Lyska o beskydských vrcholech. Formou komentovaného promítání fotografií se přednášející věnoval především čtyřem horským masívům - jejich vrcholům i přírodním a dalším zajímavostem (skalám, vodopádům, chatám, památníkům, odpočinkovým místům, popř. jiným atraktivitám, které na nich nacházejí). Šlo o horské masivy Ondřejníku, Lysé hory, Smrku a Kněhyně. V další části se zaměřil již výhradně jen na fenomén samotných vrcholových bodů. Takto se hosté seznámili i s vrcholy v oblasti Radhoště, Prašivé, Ropice, Velkého Polomu, Slezských Beskyd i Podbeskydské pahorkatiny – Palkovických hůrek nebo skupiny kopců kolem Kozlovické hory a Červeného kamene. S jistou mírou recese byly na závěr uvedeny i pokusy o označení některých doposud nepojmenovaných vrcholů, jakými jsou např. "Alfredziok" na česko-slovenském pomezí mezi Velkým a Malým Polomem nebo "Slezský Bobík", vedlejší vrchol v masívu Kozubové.

Nakonec zmínka, že jen těch vrcholů, které přesahují výškou 1 000 m. n. m., je u nás okolo 35, byla pro zájemce námětem hned na řadu horských tur. Přitom atraktivnost nemusí být spojena pouze s touto výškou - jsou i z těch nižších krásné rozhledy nebo se na nich, či v jejich blízkosti, nachází různé zajímavosti, které lákají k návštěvě.

Vložíme fota: Vratislav Kryl

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky